Styl kolonialny cieszy się ogromną popularnością od wielu lat. Swoje źródło ma on w XIX wieku, kiedy to Europejczycy osiedlali się m.in. na odległych terenach Półwyspu Indyjskiego.
Kolonialne wnętrza to połączenie dwóch – na pierwszy rzut oka różnych – światów. Brytyjscy osadnicy budujący swoje domostwa w Indiach, Birmie czy Indonezji, zmuszeni byli do wykorzystywania tamtejszych materiałów. Stąd też meble kolonialne posiadają cechy obowiązujących w XIX-wiecznej Europie stylów (regencji i wiktoriańskiego), są jednak wytworzone z egzotycznego drewna (takiego jak np. mahoń, heban, tek, polisander). Sprowadzanie europejskiego drewna mijało się zupełnie z celem, poza tym mogło się też okazać, że produkty z niego zrobione nie będą sprawdzać się w tamtejszym klimacie.
W salonie w stylu kolonialnym króluje więc ciemne egzotyczne drewno w połączeniu z elegancją rodem z wiktoriańskich wnętrz. Meble kolonialne są najczęściej dość ciężkie i masywne i posiadają mniej lub bardziej bogate rzeźbione elementy. Do tapicerowania kanap czy foteli wykorzystywany jest głównie aksamit, czasem skóra. Nie musisz koniecznie decydować się na zakup wyjątkowo drogich antyków czy mebli importowanych z Indii. Z uwagi na niesłabnącą popularność tegoż stylu, na rynku meblowym jest duży wybór komód, stołów, biurek czy szaf stylizowanych na kolonialne. Jeśli dobrze wybierzesz, nie będą wyglądać gorzej od oryginałów, a zaoszczędzisz dzięki temu dość sporo pieniędzy. Nie każdy też chce, by salon był dokładnym odwzorowaniem XIX-wiecznego wnętrza. Często wybierane są więc meble posiadające jedynie niektóre cechy tamtego stylu.
Ściany salonów utrzymanych w stylu kolonialnym malowane są najczęściej farbami w łagodnych, stonowanych barwach natury i ziemi, takich jak zieleń, beż, krem czy brąz. Dzięki temu wnętrze takiego pokoju sprawia wrażenie niezwykle ciepłego i przytulnego. W ich towarzystwie pojawiają się brązowe, zielone, a nawet złote dodatki. W miejsce farby możesz wybrać też tapetę, najlepiej w motywy roślinne, które przywodzą na myśl tropikalną okolicę, w której znajdowały się bungalowy Europejczyków. Elementy te mogą pojawić się także na tapicerce mebli czy np. na zasłonach lub dywanie. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z ich ilością.
Dużą rolę odgrywać tu będą również egzotyczne elementy dekoracyjne. Indyjska lampa, figurki z imitacji kości słoniowej, barwne frędzle na wykończeniach narzuty czy zasłon, obrazy w ramach z ciemnego drewna – to wszystko sprawi, że twój kolonialny salon zrobi wrażenie na niejednym gościu. Nieodzownym elementem takiego pokoju są również żywe zielone rośliny, które potęgują wrażenie bliskości z naturą.